Den fælles prøve i fysik/kemi, biologi og geografi

Fælles prøve

Få billeder på prøvens forløb fra april til selve prøvedagen

Brug fem minutter på at få overblik over prøveforløbet. Filmen giver et rids af forløbet: Det begynder med, at eleverne trækker det fællesfaglige fokusområde, de skal til prøve i. Herefter går de i gang med at indkredse naturfaglige problemstillinger med tilhørende arbejdsspørgsmål, de arbejder med at belyse problemstillinge bl.a. ved undersøgende arbejde, og de bliver vejledt af deres naturfagslærere undervejs. Naturfagslærerne samarbejder løbende. Og til sidst kommer selve prøvedagen, hvor eleverne prøves i deres naturfaglige kompetencer.

Find de oficielle dokumenter

Læs i prøvebekendtgørelse på side 21-22 om den fælles prøve i fysik/kemi, biologi og geografi. Du kan også se prøvevejledningen og læse en række råd til naturfagslæreren i form af 'syv skarpe' opmærksomhedspunkter.

Den fælles prøve – kort fortalt

Karakteristika

  • Den fælles prøve for fysik/kemi, biologi og geografi er praktisk/mundtlig og ligner i sin form på selve prøvedagen den hidtidige prøve i fysik/kemi: Op til seks elever er til prøve ad gangen i to timer inklusiv karakterfastsættelse
  • Eleverne kan vælge at gå op individuelt eller i grupper af 2-3 elever

Før selve prøvedagen

  • Tidligst 1. april trækker eleven (individuelt eller i sin gruppe) ét fællesfagligt fokusområde blandt mindst fire opgivne, og inden for det lodtrukne fokusområde udarbejder eleven/elevgruppen en naturfaglig problemstilling og tilhørende arbejdsspørgsmål fra alle tre fag: Biologi, fysik/kemi og geografi
  • Arbejdet med at indkredse naturfaglig problemstilling og arbejdsspørgsmål foregår i den sidste del af undervisningen – fra lodtrækningen er foregået og frem mod prøven – med vejledning fra naturfagslærerne, som også godkender problemstilling og arbejdsspørgsmål, inden det sendes til censor senest 14 dage før prøven
  • Når problemstilling og arbejdsspørgsmål er godkendt, udarbejder naturfagslærerne et antal uddybende spørgsmål, som er ukendte for eleverne, og som kan stilles til selve prøven

På prøvedagen

  • Når prøven går i gang (på selve prøvedagen), afleverer eleven/elevgruppen en kort oversigt over, hvordan den naturfaglige problemstilling vil blive belyst i løbet af prøven
  • Elevernes naturfaglige kompetencer inden for de fire kompetenceområder (undersøgelse, modellering, perspektivering og kommunikation) er omdrejningspunkt for prøven, og eleverne prøves i at belyse deres problemstillinger ved hjælp af færdigheder og viden i forbindelse med naturfaglige undersøgelser, modeller, fagterminologi og handlemuligheder

Opgivelser

  • Til prøven opgives mindst fire fokusområder fra den fællesfaglige naturfagsundervisning fra 9. klasse og eventuelt 8. klasse
  • Opgivelserne udgøres af et alsidigt sammensat stof, der knytter an til de områder, naturfagenes kompetencemål vedrører – og indeholder både tekster og mindst tre eksempler på andre udtryksformer end tekst. De samlede opgivelser (af tekster og andre udtryksformer) skal være fordelt svarende til vejledende timetal for fagene: Mest stof fra fysik/kemi, næstmest fra biologi og mindst fra geografi.
 

Del dine erfaringer!

Har du gode erfaringer med fællesfaglig undervisning, så del dem med os, så dine kolleger rundt i landet kan få glæde af det. Det kan både være tilrettelæggelse af skema, projektuger m.m., arbejde med fællesfaglige problemstillinger - og idéer til fællesfaglige forløb. Skriv til Mikael Scheby på msc@astra.dk eller Christina Frausing Binau på cfb@astra.dk

 

Skoler, der har ført til fælles prøve i skoleåret 2015/16:
 

SkoleKommuneMailTelefonLærere

Hovedstaden

    

Friskolen Østerlars
 
Bornholm
info@friskolen-oesterlars.dk
 
 
Carl Juhl Sørensen, Jonas Lind, Henrik Ipsen
 
VejlebroskolenIshøj
Vejlebroskolen@ishoj.dk
 
 
Carsten Pedersen, Farzana Ahmed
 
Øster Farimagsgades SkoleKøbenhavnmail@oef.kk.dk Søren Svendstorp Lund        

Bavnehøj Skole

Københavnmail@bav.kk.dk33665100Søren Bruun

Krebs' Skole

Københavnkrebs@krebs-skole.dk35253939Carl Ole Nielsen
Strandvejsskolen
København
mail@strandvejsskolen.kk.dk
 
Mie Lisa Petersen

Grøndalsvængets Skole
 
København
mail@gvs.kk.dk
 
 
Michael Franzen
 
HellebækskolenHelsingørhellebaekskolen@ helsingor.dk49281860Gry Sommer
Herstedvester SkoleAlbertslundherstedvesterskole@ albertslund.dk31389796Christina Hansen
NordregårdsskolenTårnbyng.uk@taarnby.dk32514033Louise Arndtsen
Slotsparkens FriskoleFrederikssund kontakt@spfs.dk 
Jannie L. Møller

 

Sjælland

    
Falster EfterskoleGuldborgsund
info@falsterefterskole.dk
 
 
Tubay Karagöz
 

Faxehus Efterskole
 
Faxe
viceforstander@faxehus.dk
 
 
Lars G. Sørensen
 

Spjellerup Friskole
 
Faxe
Kontor@spjellerupfriskole.dk
 
 
Jens Ole Pedersen
 
KrogårdskolenGreve
krogaardskolen@greve.dk
 
 
Lone Skafte Jespersen
 

Stenhus Kostskole
 
Holbæk
admin@stenhus.dk
 
 
Karsten Frøstrup
 
Reventlow Lille SkoleLolland
reventlow_lille.skole@adr.dk
 

Rasmus Fogt, Morten B.Jensen


Antvorskov Skole
 
Slagelseantvorskovskole@slagelse.dk Michael Fynsk
TrekronerskolenRoskilde
trekronerskolen@roskilde.dk
 
 
Tommy Rasmussen, Anders Dalsgaard
 
Forlev FriskoleSlagelseforlev-friskole.325007@skolekom.dk 
Rasmus Bech,
Astrid V Villumsen
 

Tømmerup Fri- og Efterskole
 
Kalundborgkontor@tfe.dk Uwe Riggelsen, Per C. Rasmussen

 

Nordjylland

    
BagterpskolenHjørringbagterpskolen@hjoerring.dk Jytte Sloth

Galtrup Musik og Idrætsefterskole
 
Morsø
maj@galtrup.dk
 
 
Maj Blazejewicz
 

Mejlby Efterskole
 
Rebild
Kontor@mejlbyefterskole.dk
 
 Camilla Jensen

Farsø Efterskole
 
Vesthimmerland
info@f-e.dk
 
 
Jens Chr. Jensen
 
SofiendalskolenAalborgsofiendalskolen@ aalborg.dk99824646 

Vadum Skole
 
Aalborg
Vadumskole@aalborg.dk
 
 
Preben Krogsgaard, Heidi Gregersen
 

 

Midtjylland

    

Rønbækskolen
 
Favrskov
ogendal@gmail.com
 
 
Jesper Øgendahl
 
Tørring SkoleHedensted
torringskole@hedensted.dk
 
 Tina Sørensen
BalletskolenHolstebromail@balletskolenholstebro.dk Erik Lousdal

Orkesterefterskolen
 
Holstebro
lars@orkesterefterskolen.dk
 
 Lars
Bording skoleIkast-Brande

bordingskole.663001@skolekom.dk

99604900 
Uhre FriskoleIkast-BrandeKontakt@uhrefriskole.dk Line, Jannie og Michael
Eriksminde EfterskoleOdder
post@eriksmindeefterskole.dk
 
 
Sune G. Petersen, Rolf Ormstrup
 

Parkvejens Skole
 
Odder
mart122k@odsko.dk
ign7584@odsko.dk
 
 
Martin Steen Vinther, Signe Vithner
 

Rathlouskolen
 
Odder
rathlouskolen@rathlouskolen.dk
 
 
Anette Sønderup
 
Forberedelsesskolen
 
RandersForberedelsesskolen. 731016@skolekom.dk 

Christian B.Pedersen, Lisbeth Kjeldsen


Randers Realskole
 
Randers
Info@randersrealskole
 
 
Jens Madsen
 

Efterskolen Solgården
 

Ringkøbing-Skjern
 

kontoret@solgaarden.dk
 
 
Erik Villadsen, Casper Christiansen
 
Kjellerup skoleSilkeborgkjellerupskole@silkeborg.dk Erik Raaby
Levring EfterskoleSilkeborg
lars@levringefterskole.dk
 
  
Frijsenborg efterskole
 
Favrskov
Info@fus.dk
 
 
Brian Ovesen
 
Salling Efterskole
 
Skive
Kontor@Salling-Efterskole.dk
 
 Brian H. Kristensen, Steffen Tange, Peter Fyllgraf
Thyborøn SkoleLemvigMogens.Steen1@skolekom.dk 
Jimmy og Mogens
 

Tange Kristne Friskole
 
Viborg
Tange.Kristne.Friskole.761012@skolekom.dk
 
 
Jens Kristian Nygaard
 
Efterskolen for ScenekunstAarhus
info@efterskolenforscenekunst.dk
 
 
Anders Filtenborg Spliid, Karen Berg Overgaard
 

Elise Smiths Skole
 
Aarhus
Kontoret@ess-aarhus.dk
 
 
Kasper M.Sørensen
 

 

Syddanmark

    
Frøbjerg-Orte FriskoleAssensskoleleder@fofri.dk64451328

Anne-Mette Bøgelund, Anders Digens, Anneline Haaber, Asger Hansen

 
Haarby SkoleAssenshaarbyskole@assens.dk Lars Hanghøj

Grindsted Privatskole
 
Billund
gp@grindsted-privatskole.dk
 
 
Kirsten de Fries Bjerrum
 
Nordagerskolen
Fåborg-Midtfyn Kommune
 

mari0406@fmkskole.dk
 
 
Bjarne Høgh og Marianne Boserup
 

Munkebo Skole
 
Kerteminde skole
tommy.madsen1@skolekom.dk
 
 
Tommy Madsen
 

Sct. Michaels skole
 
Kolding
post@sctmichaelsskole.dk
 
 
Karsten Lindberg Marcussen
 
Langtved FriskoleNyborgmm@langtvedfriskole.dk 

Mette M. Bisgaard

Vejstrup EfterskoleSvendborgVejstrup@vejstrup.dk 

Carsten Plagborg,
Sarah Bruun

Kertemindeegnens Friskole
 
KertemindeKontor@kertfri.dk 
Janjan Hovgaard
  
 
  
BroagerskoleSønderborg
broagerskole@sonderborg.dk
 
 
Maibritt Jørgensen,
Jakob B. Nicolaisen, Henrik Bonnichsen, Johanna Precht
 

Æblegård Friskole
 
Sønderborg
mk@aeblegaard.dk
 
 
Morten Knudsen
 
Rantzausminde skole
 
Svendborg
Marie.nysted@svendborg.dk
 

Marie Nysted, Lene Banke


Balle Musik- & idrætsefterskole
 
Vejle
info@balle-efterskole.dk
 
 
Ole Andersen
 
EnglystskolenVejle
englystskolen@vejle.dk
 
 
Carsten Thomsen, Mogens Møller, Hanne Grøn og John Wind
 
HærvejsskolenAabenraahaervejsskolen@aabenraa.dk
 
 
Nicolina K. Sørensen, Lene Lorenzen, Bolette Christiansen

tværfaglig